Povislá břišní stěna je často mylně spojována s nadváhou. Pro vyjádření toho, že někdo má nějaké to kilo navíc, se pak ve stejné míře používá jak výraz “tučný”, tak “břichatý”. Nic ovšem není takové, jak se zdá, protože není břicho jako břicho. Je sice pravda, že někteří jedinci (např. ženy v přechodu nebo milovníci zlatavého moku) mají tendenci přibývat v břišní oblasti a ztrácet pas, ale stejně často bývá důvodem toho, že nemůžeme dopnout kalhoty,  ochablá, vytahaná, a tedy přebytečná pojivová tkáň. 

Co může za nevzhledné břicho? Jen jídlo to není

Příčiny jejího prověšení mohou být velmi různé; nejčastěji se uvádí prodělané těhotenství doprovázené výrazným navýšením hmotnosti nebo rychlé radikální zhubnutí. Na takto “vytahané” břicho platí cviky a diety jen velmi omezeně. Bez ohledu na příčinu stavu lze povislou kůži na břiše obvykle odstranit plastikou břicha.

Nespokojeni můžeme být s objemem libovolné jiné části těla, ale je bohužel pravda, že břicho je ta nejnevzhlednější část, která se těžko skrývá a výrazně limituje majitele ve výběru oblečení. Nic naplat, štíhlý pas je v případě ženského pohlaví stejným ideálem jako” ňadra dmoucí”, 

Co pomůže? Zázrak? Ne Plastika? Ano! 

Ať už je povislá břišní stěna památkou na mateřství, vedlejším produktem úspěšného snížení hmotnosti nebo vzácněji důsledkem slabého vaziva či stárnutí organismu, jisté je, že přirozená regrese (tedy návrat k předchozímu žádoucímu stavu) je možná jen stěží. Naopak změny ve tkáních jsou příčinou dalšího negativního jevu – pajizévek neboli strií. Mnoho z postižených tak trpí pocitem ztráty přitažlivosti a vyhýbají se upnutému nebo některé partie odhalujícímu šatstvu a často se také stydí ukázat před partnerem. Operačním odstraněním přebytečné kůže a zpevněním břišní stěny se pacientovi upraví tělesné kontury podle jeho přání a dodají mu tak nový postoj k životu a tolik potřebné sebevědomí. 

Plastická operace břicha – kolik vlastně stojí

Dobrou zprávu, že neforemného rance v břišní oblasti hyzdícího postavu, je možné se jednoduše a natrvalo zbavit, přirozeně doprovází následná otázka kolik to bude stát. Při srovnávání cen různých zákroků plastické chirurgie snadno a rychle zjistíme, že u operace s názvem plastika břicha cena nijak výrazně nevyčnívá mezi ostatními. I když břicho má větší plochu než třeba nos, náklady spojené s klasickou operací vyžadující uspání a další povinné “před” a “po” procedury jsou stejné nebo podobné, takže se nakonec vyšplhají na několik desítek tisíc. Je zde ale možnost úhrady pojišťovnou, obzvlášť pokud je žena obětí vícečetných těhotenství a kvůli uvolněnému svalstvu má třeba potíže s inkontinencí či rizikem břišní kýly.

Bonusy spojené se zákrokem

I tomu, komu jde primárně pouze o  krásu a nemůže se vykázat příznaky, jež by revizního lékaře opravňovaly k indikaci proplacení zákroku, nabízí procedura plastiky břicha výrazné výhody, které se netýkají jen a jen estetického vylepšení. V závislosti na závažnosti ochablé kůže se často objevují mírné komplikace různého druhu, jichž se postižený zároveň s vytahaným břichem jednou provždy zbaví.  S odstraněním rušivé části tkáně dochází k odlehčení zbývajícího pojiva a držení těla, zmizí omezení při chůzi a aktivnějším pohybu stejně jako při sezení nebo v poloze vleže na břiše. Odstraní se nadměrné kožní záhyby, které mají na svědomí zánět tkání způsobený množením bakterií pod záhyby. K němu často dochází v horkých letních měsících, u lidí vystavovaných fyzické zátěži nebo při nedostatečné osobní hygieně v postižených oblastech. Podle recenzí na stránkách různých klinik klienti změnu životního pocitu prožívají velmi intenzivně, řečeno titulem známého bestselleru “už zase skáčou přes kaluže”. 

Všímáte si u lidí velkého břicha? Jaké je to vaše?

Alena Váchová