Jak na vrásky? Začneme hořkou pravdou – jsou nevyhnutelné. Jejich aspekt také do jisté míry určuje genetika, proti které toho moc nezmůžete. Přesto existuje řada dalších faktorů, na které vliv máte, a které jsou rozhodující pro to, kdy se vrásky objeví a kolik jich bude. Zásadní je být v jejich prevenci aktivní! 

Co vlastně můžeme dělat?

Kvalitní a pravidelná péče je základem krásné zralé pleti. Co by v ní nemělo chybět a čím ji doplnit? 

1.Kosmetika proti vráskám 

Speciální krémy, oleje, ale především séra určená pro zralou pleť stojí samozřejmě na prvním místě. Typická je pro ně hutnější struktura a aktivní složky v čele kyselinou hyaluronovou a antioxidanty. Jejich úkol je dodat pleti ztracenou vláhu a chránit její buňky před oxidativním stresem. Vašimi nejsilnějšími spojenci jsou vitamín A, C, E; najdete je třeba v brusinkách, borůvkách, černém rybízu, ve slupkách a jadérkách tmavých hroznů nebo olivovém oleji. Za skvělý antioxidant je považováno také CBD.  

2.Peelingy

Pravidelné používání peelingu pomáhá aktivovat regenerační mechanismy pleti. Šetrné odstraňování  odumřelých kožních buněk přispívá ke sjednocení textury i barvy pleti. Je nicméně třeba být opatrní při výběru samotného produktu a frekvenci jeho používání. Zralá pleť je obecně citlivější a sušší, proto zvolte opravdoveho gentlemana s jemným složením. Skvělou službu vám prokáží také hřejivé enzymové peelingy.

3.Ochrana před sluncem 

UVA záření je hlavní příčinou předčasného stárnutí pokožky. Proniká velmi hluboko do kůže, způsobuje změny na buněčné úrovni a časem narušuje vlákna pojivové tkáně, která udržují pokožku pevnou. Ultrafialové záření rovněž snižuje tloušťku svrchní vrstvy kůže. Je zodpovědné I za tzv. stařecké skvrny a to tak, že způsobuje přílišnou tvorbu melaninu. Už chápete, proč je ochrana před ním tak důležitá nejen v boji proti vráskám? Nepodceňujte ji! Minimální ochranný SPF by měl být součástí i vašich denních krémů. 

4.Masáže

Rozmazlujte se! Součástí vašeho beauty rituálu by měla být také masáž obličeje, ať už speciálními kartáči, rollery nebo gua-shou. Všechny tyto vychytávky vám pomohou stimulovat látkovou výměnu, rozproudit tok krve a lymfy a zbavit obličej otoků.

5.Face jóga 

Je to dobře známá věc – svaly bez tréninku ochabují. To samé platí i pro svaly mimické. Jejich pravidelné protahování a kontrakce udržují obličej mladý a pomáhají bojovat proti vráskám. Stačí pár minut dvakrát denně. Špulte ústa, vyfoukněte tváře, dělejte grimasy a hlavně se usmívejte! 

6.Zdravý životní styl 

Kvalitní spánek, minimum stresu, správná strava a dodržování pitného režimu dokáží s pletí zázraky. I v boji proti vráskám vám mohou podat pomocnou ruku. Jde-li o jídelníček, zaměřte se na čerstvé potraviny bohaté na vitamíny. Omezte naopak tučné, příjem jednoduchých cukrů, ale i kofeinu. Nezapomeňte, že kouření a konzumace alkoholu se se zdravou a dobře vypadající pletí neslučují! 

Změny v obličeji způsobené přibývajícím věkem pozoruje každý. Nejde jen o vrásky, přidávají se k nim pigmentové skvrny, méně definované kontury obličeje nebo mdlá pleť. K těmto změnám dochází v důsledku poklesu svalové hmoty v našem obličeji, napětí, hormonálních změn a přirozeného úbytku vlastního kolagenu a elastinu, který pleť vypíná. Se správnou strategií však dokážete vznik vrásek oddálit, snížit jejich množství a zlepšit jejich aspekt.

Alena Váchová