Praha skýtá mnohé příležitosti – ať už ty studijní, nebo pracovní. Pronájem bytu v Praze tak každoročně hledá i několik tisíc lidí. Jedná se převážně o studenty, mezi lidmi hledajícími nové bydlení právě v našem hlavním městě se ale najdou i ti, které už zkrátka unavilo neustále cestování za prací.

Předností Prahy bývá často plat – je totiž vyšší než v jiných částech republiky. Samozřejmě nelze globalizovat, ale většinou tomu tak opravdu je. Vyšší jsou v našem hlavním městě kromě platů ale bohužel i náklady na bydlení. A tak je nejeden často překvapený z toho, jakou část platu musí vynaložit na zajištění bydlení.

Pronájem bytu je nejčastějším řešením

Protože byt v osobním vlastnictví je často mimo finanční možnosti, volí většina zájemců právě pronájem. Ani Praha ale nemá k dispozici nepřeberné množství bytů, a tak je shánění pronájmu čím dál tím složitější. Míst je zkrátka málo, zájemců moc. Starší byty na okraji centra, které bývají často cenově dostupné, tak pomalu docházejí.

Kde ale bydlet, když jsme se rozhodli přestěhovat do Prahy? Ať už nás k tomu vedou osobní či pracovní důvody, shánět vhodný byt budeme patrně obtížně. Ceny bydlení i nájmů rostou úměrně s tím, jak se počet volných bytů snižuje. Přesto o vhodném nájemním bydlení přemýšlíte? Přečtěte si, kdy se vyplatí.

Starší byt, nebo novostavba? Rozdíl je zejména v ceně

Developeři, vědomi si neutěšené situace, neustále hledají nové projekty, do kterých by se vyplatilo investovat. A celkem úspěšně. Nemůžeme proto říct, že by v Praze nevznikaly novostavby, ve kterých je nabídek k pronájmu více než dost.

Co je tedy hlavním problémem? Hádat můžete třikrát, ale patrně uhodnete hned napoprvé – ano, je to ona stále omílaná cena. Bydlení v novostavbách totiž přirozeně nepatří k těm nejlevnějším.

Novostavba přináší neoddiskutovatelný komfort

Prvním a naprosto zřejmým důvodem je samozřejmě čistota a novota objektu. V zásadě platí, že pokud má člověk štěstí a naskytne se mu pronájem v novostavbě, nemusí se vůbec o nic starat – nic předělávat, upravovat, ani ladit k obrazu svému. Do nového by se chtělo zasahovat málokomu.

Komfort člověk často pocítí i při pouhém pohledu na místnosti. Mnoho lidí odrazuje od bydlení v paneláku pocit stísněnosti. Troufneme si tvrdit, že v dnešních novostavbách by tento pocit měl málokdo.

Světlý byt, často i s prostornou terasou? Žádný problém

Povětšinou se jedná o prostorně dimenzované objekty s dostatkem světla a velmi často také s prostorným balkonem či terasou. V době, kdy se většina lidí z velkoměst snaží alespoň trochu zachovat kontakt s přírodou, není výjimkou ani předzahrádka.

Depresivní prostředí plné stísněnosti byste proto hledali marně. Lokalitou developeři potěší snad každého. Projektanti totiž při vzniku jednotlivých projektů myslí zejména na rodiny s dětmi. Výjimkou proto nejsou lokality, kde má člověk pocit, jako by byl daleko od veškerého ruchu, přitom to má do centra coby kamenem dohodil.

Novostavby hrají prim

Pokud tedy hledáte dlouhodobější bydlení, máte myšlenky na rodinu, nebo prostě jen chcete více klidu a svobody při zařizování, patrně u vás na první pohled vyhraje novostavba. Cena je sice poněkud vyšší, nicméně získaný komfort vám vše vynahradí. Pokud navíc vyberete lokalitu dále od centra, je šance na to, že najdete cenově přijatelné bydlení, celkem vysoká.

A kde hledat? Často se vyplatí sledovat reklamy, billboardy, ptát se známých. Developerský projekt, který nemá patřičnou reklamu, by snad ani nemohl být dobrým projektem. Je tedy velmi nepravděpodobné, že by vás nabídky na dobré bydlení v novostavbách minuly.

Alena Váchová