Malý finanční rozpočet na novou kuchyň nemusí být překážkou, protože víme, jak vybrat dřez za dobrou cenu. Není to ale samo od sebe, a aby se vám to povedlo, musíte znát několik důležitých parametrů. Klíčové je také vědět, na co si dát pozor, ať si místo kvalitního dřezu na dobrou cenu neodnesete nepoužitelný kousek. S tím vším vám naštěstí poradíme v tomto článku.

Jak vybrat dřez bez dokonalé znalosti sortimentu

Abyste si mohli vybrat to nejlevnější, případně s nejlepším poměrem ceny a výkonu, měli byste důkladně znát celou nabídku. To je však v případě sortimentů s dřezy poměrně složité. Existuje jich totiž velká spousta a mnoho výrobců se předhání, kdo nabídne lepší a cenově dostupnější variantu.

Pro nalezení toho pravého dřezu by tedy mohlo stačit základní porovnání s konkurencí a profiltrování podobných nabídek. I to však může být složité, když nevíte, co máte hledat. Některé parametry jsou totiž důležitější v porovnání s jinými.

Důležité parametry kvalitního dřezu:

  • Celistvé provedení bez poškození
  • Snadná montáž
  • Kvalitní použitý materiál
  • Dostatečná hloubka (ideálně alespoň 190 mm)
  • Odpovídající rozměry

Dřez jako součást nově zakoupené kuchyně

Při návrhu nové kuchyně snů se jistě přijde i na otázku volby dřezu. Designér vám jistě doporučí několik možností, která jsou buď součástí zvolené sestavy, případně se přikupují zvlášť. Při tomto postupu je důležité nenechat se zlákat vidinou, že výběr dřezu někdo vyřešil za vás. Může se totiž stát, že dřez bude nesmyslně drahý.

Důkladně se tedy zeptejte na ceny jednotlivých položek ve své navolené kuchyni a kriticky zhodnoťte, zda má daný dřez skutečně tuto cenu, nebo se poohlédnete po jiném, který si do kuchyně následně přidáte. Abyste však mohli cenu správně zhodnotit a porovnat, musíte se předtím podívat, v jakých spektrech se ceny za jednotlivé typy kuchyňských dřezů pohybují, a podle toho si vytvoříte odpovídající měřítko.

Cenovou výhodností vás tak mohou překvapit například některé jednodušší předem připravené kuchyňské sety, u kterých si příliš parametrů sami nevolíte. V takovém případě jde většinou o kuchyně vhodné pro menší investice, kdy neplánujete ultra dlouhou životnost tohoto řešení. Finanční rozpočet zatěžují hlavně nové spotřebiče. Jistě si můžete alespoň rozšířit obzory, jaké moderní vymoženosti do kuchyně existují.

Samostatný výběr z katalogu v sadě s kuchyňskou baterií

Pokud si troufáte na samostatný výběr v katalogu s kuchyňskými dřezy, můžete na tom vydělat. S trochou štěstí totiž narazíte na slevovou akci. Hodit se může také nabídka, kde je celý set dřezu, příslušného odkapávače a kuchyňské baterie. V tomto případě totiž může být cena výrazně nižší v porovnání se situací, kdy jednotlivé kusy nakupujete odděleně.

Při vlastním výběru z katalogu si však musíte dávat dobrý pozor pro zvolení správných rozměrů, kdy se dřez musí vejít do připraveného otvoru v pracovní desce.

Pozor na nekvalitní provedení

Snaha ušetřit by však neměla znamenat slevit ze svých nároků a vzdát se požadované kvality. V případě zařizování nové kuchyně totiž může být lepší udělat o kousek větší investici, než za pár let řešit znovu výměnu dřezu.

Týká se to hlavně oblíbených granitových dřezů, u kterých se můžete setkat i s modely s pouze nastříkanou vrchní vrstvou granitu. Vypadají tedy jako granitové, ale mizí jejich výhoda v podobě ohromné pevnosti a velké odolnosti.

A když už budete v tom šetření, hodit se vám může i znalost tipů, jak ušetřit při mytí nádobí.

Při výběru dřezu tedy můžete ušetřit i bez toho, aby trpěla kvalita. Jen si to žádá čas a ochotu hledat nejvýhodnější nabídku. S tipy z tohoto článku vám to jistě půjde o něco lépe a budete se těšit novou kuchyní, která vás nestála celé úspory.

Šetřili jste při výběru kuchyně, nebo jste si dopřáli to nejlepší řešení na míru? Máte nějaké tipy, jak se dá ještě ušetřit při pořizování dřezu či například kuchyňských spotřebičů? Napište je do komentářů.

Alena Váchová