Jestliže se pokoušíte sehnat pronájem bytu v Jihlavě, pak vás kromě omezené nabídky mohou nepříjemně překvapit nejspíš také ceny. Ano, činže šly nahoru i na Vysočině, byť ne tak dramaticky jako jinde v České republice. Trh s bydlením u nás zkrátka zažívá bezprecedentní růst cen. A to jak bydlení vlastnického, tak toho nájemního. 

Dramatické zdražování rezidenčních nemovitostí, jehož jsme se v poslední dekádě dočkali, dělá z vlastní střechy nad hlavou v podstatě luxus. Pro mnohé z našich spoluobčanů to rozhodně platí. A jelikož si stále více z nás nemůže svůj vlastní byt dovolit, poohlíží se alespoň po pronájmu. Na vysokou poptávku pak reagují také činže. A jak jinak než citelným růstem.

Potřebujete najít slušné a cenově přijatelné nájemní bydlení? Podíváme se, co by vám mohlo pomoci. Existuje totiž pár věcí, které obvykle docela dobře fungují. Hned uvidíte.

 

Když hledáte pronájem bytu v Jihlavě

Když hledáte pronájem bytu v Jihlavě, měli byste se připravit na to, že se zdražování, které náš trh s bydlením provází už hezkou řádku let, nevyhnulo ani tomuto krajskému městu, které je domovem pro více než 50 tisíc lidí. A proč jsou činže stále vyšší a vyšší? 

Stojí za tím nedostupnost vlastnického bydlení. Když lidé nemají na to, aby si koupili byt a nedosáhnou ani na hypotéku, obracejí se na trh s pronájmy. Co také jiného? Poptávka po nájemních bytech tak utěšeně roste a spolu s ní jdou nahoru také činže. V Jihlavě, stejně jako v mnoha jiných městech, je navíc nabídka nájemních bytů poměrně omezená. A někteří majitelé činžovních nemovitostí toho samozřejmě neváhají využít. 

 

Staví se pořád málo

Nedostatek cenově dostupných nájemních bytů je způsoben několika faktory. Prvním je omezená výstavba nových bytů. Přestože se o nepříznivé situaci hovoří už dlouhé roky, staví se pořád málo. Developerské projekty často čelí dlouhým schvalovacím procesům a vysokým nákladům na výstavbu. Dalším faktorem je spekulativní nákup nemovitostí investory, kteří byty buď nabízejí za nepřiměřeně vysoké nájemné nebo je drží prázdné v očekávání dalšího růstu cen. To dále zhoršuje dostupnost bydlení pro běžné nájemníky. V některých našich městech je pak situace řady lidí už skutečně složitá

Za dva pokoje nejméně 10 tisíc

Jihlava, jakožto krajské město, se zdražování činží také nevyhnula. Průměrné nájemné zde neustále stoupá, což ztěžuje hledání dostupného bydlení místním i nově příchozím. Dvoupokojový byt zde pod 10 tisíc Kč měsíčně už neseženete. K tomu připočtěte náklady na energie a další poplatky. Nic příjemného. Ovšem jak pro koho. Zvýšená poptávka nahrává vlastníkům nemovitostí, kteří si mohou vybírat z většího počtu zájemců, a pochopitelně i požadovat vyšší činže.

 

Jak na to? Hlavně trpělivě!

Najít cenově přijatelný pronájem není snadné v Jihlavě, ani ve většině dalších měst naší republiky. Nějaké strategie, které s tím mohou pomoci, však přece jen existují. Především je důležité obrnit se trpělivostí a být dobře informovaný a flexibilní. Zde je několik tipů, které mohou zvýšit vaše šance na nalezení slušného pronájmu:

  1. Pravidelně sledujte nabídky na realitních portálech a sociálních sítích a nechte si je případně i zasílat e-mailem.
  2. Obracejte se přímo na majitele nemovitostí, nikoli jen na realitní kanceláře.
  3. Buďte připraveni rychle jednat a mějte potřebné dokumenty (např. reference) vždy po ruce.

 

Co majitel bytu určitě ocení?

Stovka nových družstevních bytů v jihlavské Dolině je jistě chvályhodným počinem. Neuspokojivou situaci na trhu s bydlením však tento projekt sám o sobě určitě nevyřeší. 

Hledáte pronájem? Jednou z možností, jak zvýšit vaše šance na získání solidního bytu, je nabídnout vyšší kauci. Majitelé nemovitostí ocení větší finanční jistotu, kterou jim vyšší kauce poskytne. Dalším “pomocníkem” mohou být pozitivní reference z předchozích pronájmů. Tyto reference mohou výrazně zlepšit vaši vyjednávací pozici, protože dokazují vaši “finanční” spolehlivost i schopnost pečlivě se starat o pronajatý byt.

  • Poskytnutí vyšší kauce
  • Zajištění pozitivních referencí od předchozích pronajímatelů
  • Korektní jednání

Slušné a korektní vystupování

Slušné a korektní vystupování se vám určitě vyplatí! Při hledání pronájmu může sehrát klíčovou roli. Majitelé nemovitostí často hledají nejen finančně zajištěné, ale také důvěryhodné a bezproblémové nájemníky. Při prohlídkách bytů a jednání s majiteli je důležité působit seriózně, být připravený odpovědět na všechny rozumné otázky a prokázat svůj zájem o dlouhodobé a bezproblémové užívání bytu.

 

Je řešením spolubydlení? Někdy ano

Pokud se vám nedaří najít klasický pronájem, můžete zvážit alternativní možnosti bydlení. V některých případech může být výhodné sdílet byt s dalšími nájemníky. Obzvláště pro mladé lidi není takové řešení nijak stresující. Může jim dokonce i vyhovovat. Takový způsob bydlení je nejen finančně méně náročný, ale také nabízí možnost sociální interakce a sdílení dalších výdajů spojených s užíváním bytu.

  • Sdílené bydlení
  • Pronájem pokoje místo celého bytu (podnájem)
  • Bydlení v okolních menších obcích s dojížděním do Jihlavy

 

Buďte pohotoví!

Hledání cenově dostupného pronájmu může být docela náročné, o tom není pochyb. A to ať už se o to pokoušíte v Jihlavě, na Vysočině nebo někde jinde v naší malé, ale čím dál dražší zemi. S vhodným přístupem a rozumně zvolenou strategií však nakonec budete úspěšní. Klíčem je být dobře informovaný a flexibilní. Na jakoukoliv zajímavou nabídku musíte vždy pohotově reagovat!  

Abyste třeba nepropásli příležitost, která se nemusí dlouho opakovat!

Alena Váchová